SK

Prindi

Väljastatud ID-kaartide arv ületas 800 000 piiri

25.07.2005

Eestis väljastatud isikutunnistuste (ID-kaartide) arv on ületanud 800 000 piiri, viimase seisuga on väljastatud 803 916 kehtivat isikutunnistust, sealhulgas 175 224 kaarti Eestis elamisloa saanud välismaalasele. Kehtivaid isikutunnistusi on 751 616, seega on Eestis isikutunnistus ligi 56% elanikkonnast.

Kehtivate isikutunnistuste omanikest on 43% mehed ja 57% naised, vanuseliselt on kaardiomanikke nii alla aastavanuste kui 102-aastaste isikute seas. Kõige enam isikutunnistusi on välja antud Harju maakonnas (47%), Ida-Virumaal (12%) ning Tartumaal (9%). Sel aastal on isikutunnnistuse saanud 135 109 inimest.

Alates 2002. aastast väljastatava isikutunnistuse kasutusvõimalused on järjepidevalt laienenud. Füüsilise isikut tõendava dokumendina kasutatakse isikutunnistust näiteks isiku tuvastamisel kauplustes, pangakontorites ja õiguslikes toimingutes, Eesti kodanik saab isikutunnistusega ka Euroopa Liidu piires reisida.

Eelmise aasta märtsist on hästi käivitunud ID-pileti projekt, mis võimaldab Tallinna ja Tartu ühistranspordis sõitmiseks kasutada elektroonilist sõidukaarti. Pidevalt on kasutuses ehk aktiivsed ca 100 000 ID-piletit, enamus neist 30- ja 90-päeva sõidukaardid.

Kuivõrd isikutunnistus võimaldab kõige turvalisemat elektroonilist isikutuvastust, kasvab selle kasutamine näiteks internetipanka, e-Maksuametisse ja kodanikuportaali sisselogimisel, ID-pileti ostmisel, uue isikutunnistuse või reisidokumendi taotlemisel. Samuti on tasapisi suurenemas nende arvutikasutajate hulk, kes kasutavad isikutunnistust dokumentide, näiteks lepingute, taotluste ja avalduste ning maksekorralduste digitaalseks allkirjastamiseks.

Alates 1. juulist 2005 on Eesti suurim arvutitootja ML Arvutid hakanud oma arvutitele lisama isikutunnistuse elektrooniliseks kasutamiseks, sealhulgas digitaalallkirja rakendamiseks vajalikku tarkvara.

Miljoni välja antud isikutunnistuse piir ületatakse prognoosi kohaselt 2007. aastaks.
Väljastatud isikutunnistuste statistikaga saab tutvuda internetis id.ee lehel.

Isikutunnistus (ID-kaart) on kohustuslik isikut tõendav dokument Eesti kodanikele alates 15. eluaastast ning kõigile Eestis elamisloa alusel püsivalt elavatele välismaalastele, sõltumata nende vanusest. Isikutunnistusi annab välja Kodakondsus- ja Migratsiooniamet.

Sertifitseerimiskeskus (SK) on riiklikult akrediteeritud sertifitseerimis- ja ajatempliteenuse pakkuja. Lisaks on SK tegevusvaldkonnad sertifitseerimis- ja ajatempliteenuse pakkumisega seotud tarkvara arendus ning pileti- ja maksesüsteemid. Sel aastal pälvis SK Eesti Infotehnoloogia- ja Telekommunikatsiooniettevõtjate Liidult aasta auhinna „Aasta Tegu“ hetkel Tallinna ja Tartu ühistranspordis kasutatava ID-pileti süsteemi väljatöötamise eest.


Täiendav info:

Andres Aarma
Sertifitseerimiskeskuse turundusjuht
GSM: 50 24 643
andres.aarma[A]sk.ee

Info isikutunnistuse taotlemise kohta:
Elo Allemann
KMA pressiesindaja
612 6920
elo.allemann[A]mig.ee