SK

Prindi

Sertifitseerimiskeskus tõi välja digiallkirjastamise klientprogrammi

03.10.2002

Tänasest saavad kõik ID-kaardi omanikud kasutada digitaalallkirjastamise lahenduse DigiDoc klientprogrammi, mille abil saab anda Eestis seaduslikult kehtivat digitaalallkirja. DigiDoci lahendust arendab AS Sertifitseerimiskeskus Vaata Maailma SA tellimusel ja selle loomist rahastavad võrdselt Eesti Telefon, Eesti Ühispank, EMT ja Hansapank. Rakenduse kasutamine on kõigile tasuta.

DigiDoci kliendiprogrammi saab installeerida aadressilt www.sk.ee/digidoc.
Programmi saavad kasutada kõik, kellel on olemas Eesti ID-kaart ja kaardilugeja ning kelle arvuti on õigesti seadistatud. Selle abil saab anda digiallkirja suvalist tüüpi failile, allkirjastamise käigus lisab DigiDoc dokumendile automaatselt kehtivuskinnituse ning muu nõutava tehnilise info.

Kliendiprogramm on esimene reaalselt kasutusse tulev osa terviklikust DigiDoci lahendusest. Lähinädalatel lisandub sellele DigiDoci portaali beetaversioon, mille abil saab dokumente ilma kliendiprogrammita allkirjastada ning turvaliselt allkirjastajate vahel edastada. Oktoobri jooksul saab programmeerijatele kättesaadavaks ka digiallkirja programmiteek, mille abil on võimalik lisada digiallkirja tugi ükskõik millisele uuele või juba olemasolevale programmile ja e-teenusele.

"DigiDoci kliendiprogrammi ja edaspidi ka portaali beetaversiooni peamine eesmärk on avalik testimine tagasiside kogumiseks. Samas on oluline rõhutada, et DigiDociga antavad digitaalallkirjad on juba praegu täielikult vastavad seadusele ja samas vormingus, mida hakkavad tulevikus kasutama kõik digiallkirja rakendused" ütles AS Sertifitseerimiskeskuse teenuste arendusjuht Tarvi Martens. "Hetkel näeme prooviteenuse sihtgrupina eelkõige tehnoloogiajuhte ja teisi ID-kaardi tehnoloogiaga rohkem kursis olevaid inimesi. Kogu DigiDoci lahendus peab olema testitud ja lõplikul kujul kasutatav paari kuu jooksul"

"DigiDoci loomisega on astutud oluline samm digiallkirja ja ID-kaardi rakenduste tekkel," lisas Vaata Maailma SA juhataja Alar Ehandi. "Praegu on kättesaadav klientprogramm, varsti ka portaali testversioon ja programmiteek. Nende abil saab iga organisatsioon ise või oma IT-tarnija abil digiallkirja oma rakendustes kasutusele võtta. Enam ei ole kellelgi võimalik öelda, et nad ei saa digiallkirja kasutada, kuna selleks ei ole lahendusi välja töötatud. Ka riigiasutuste omavahelises ja riigi ning kodaniku vahelises suhtlemises sõltub nüüd peamiselt riigiasutuste tahtest, kui kiiresti digiallkiri suudetakse või tahetakse asjaajamises kasutusele võtta."

DigiDoci kliendiprogrammi kasutatakse ka 7. oktoobril Tallinna ja Tartu linnapeade poolt alla kirjutatava IT-alase koostöölepingu digiallkirjastamiseks.

AS Sertifitseerimiskeskus (SK) asutati 2001. aasta märtsis Hansapanga, Ühispanga, Eesti Telefoni ja EMT poolt. Firma missioon on turvalist ja usaldusväärset elektroonilist äritegevust, asjaajamist ning suhtlemist võimaldava keskkonna loomine ja arendamine Eestis. Selle eesmärgi täitmiseks pakub SK usaldusväärset sertifitseerimis- ja ajatempliteenust ning arendab ja levitab ID-kaardi kasutamiseks vajalikku tehnoloogiat ja infot.


Lisainfo:
Tarvi Martens
AS Sertifitseerimiskeskus, teenuste arendusjuht
Tel: (0) 610 1896
E-post: tarvi.martens@sk.ee

Alar Ehandi
Vaata Maailma SA, juhataja
Tel: (0) 646 646 1
E-post: alar.ehandi@vaatamaailma.ee