SK

Prindi

Möödunud aastal osteti ligi 1 miljon ID-piletit

04.01.2006

2005. aasta jooksul ostsid Tallinna, Tartu ja Viimsi ühistranspordi kasutajad 975 263 ID-piletit. Enim osteti 30 ja 90 päeva juunior-, seenior- ja tavakaarte.

Tänase seisuga saab ID-piletit kasutada Tallinna, Tartu ja Viimsi ühistranspordis sõitmiseks, samuti Harjumaal Elektriraudteega reisimiseks.

”Mul on hea meel, et Tallinna, Tartu ja Viimsi ”piletite e-poed” on osutunud niivõrd populaarseteks. Iga päev sõidab nende omavalitsuste ühiskondlikus transpordis ID-piletiga üle 100 000 inimese,” ütles ID-pileti süsteemi loonud ja seda opereeriva AS-i Sertifitseerimiskeskus juhataja Ain Järv. ”Teenuse heale vastuvõtule ja mugavusele viitab ka see, et lõppenud aasta viimane ID-pilet osteti kell 23:55 internetist ja 2006. aasta esimene kell 00:09 Elioni lauatelefonilt.”

”Täna võib juba öelda, et ID-pilet on end tõestanud kui Eesti üks kõige massilisemalt kasutatav e-äri,” ütles Järv.

”Maailmas ainulaadse lahenduse senine edu innustab meid liitma süsteemi uusi tooteid ja teenuseid – loodame, et saame neid esitleda juba lähiajal,” lisas Järv.

Eestis kohustuslikul isikutunnistusel ehk ID-kaardil põhinev ID-pileti süsteem käivitus Tartus 10. jaanuaril 2004 ja Tallinnas 1. märtsil 2004. Sama aasta jooksul osteti 701 605 ID-piletit.

ID-pileti kasutusvõimaluste hulk laienes 2005. aastal, kui 29. augustil käivitus Viimsi ja Tallinna ühtne piletisüsteem. Uue süsteemi käivitamine muutis bussiühenduse Tallinna linna ja Viimsi valla vahel tööpäeva sees ja ka nädalavahetuseti oluliselt tihedamaks, Viimsi valla sees tekkisid uued siseliinid.

ID-pilet on erinevalt ”anonüümsest” paberkujul esitajapiletist isikustatud ehk annab sõiduõiguse konkreetsele isikule. Sellest tuleneb ka ID-pileti võltsimiskindlus. Samuti paistab ID-pilet silma ostukanalite rohkusega – elektroonilist sõiduõigust saab osta internetist, otsekorraldusega, mobiiltelefoniga, tavatelefoniga, spetsiaalsetest automaatidest ja klienditeenindaja abiga füüsilistest müügipunktidest.

Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsioonifirmade Liit andis 2005. aastal ID-piletile tiitli Aasta Tegu.

Sertifitseerimiskeskus (SK) on riiklikult akrediteeritud sertifitseerimis- ja ajatempliteenuse pakkuja. SK tegevusvaldkonnad hõlmavad sertifitseerimis- ja ajatempliteenuse pakkumisega seotud tarkvara arendust ning pileti- ja maksesüsteemide arendust ja opereerimist.