SK

Prindi

ML Arvutid lisab arvutitele ID-kaardi kasutamiseks vajaliku tarkvara

01.07.2005

Eesti juhtiv arvutitootja ML Arvutid hakkas alates juulist lisama arvutitele ID-kaardi elektrooniliseks kasutamiseks, sealhulgas digitaalallkirja rakendamiseks vajalikku tarkvara. See samm võimaldab arvutiostjatel suurendada arvutikasutamise turvalisust ja muuta seni paberit ja allkirja nõudva asjaajamise kiiremaks ja odavamaks.

„Digitaalallkirja andmiseks vajaliku ID-installer ja DigiDoc tarkvara lisamine kõigisse arvutitesse on ID-kaardi massilisema kasutuselevõtu arengu juures loomulik samm, sest sobivate kaardilugejate müük ja kaardi elektrooniline kasutamine kasvab stabiilselt,” sõnas ML Arvutid tegevjuht Mait Rahi. „Pean väga oluliseks, et meie arvutite ostjatel tekib lihtne võimalus muuta oma internetikasutus turvalisemaks, kuivõrd ID-kaardi põhine sisselogimine on hetkel üks turvalisemaid elektroonilise isikutuvastuse ja sellest lähtuva e-suhtluse viise.“

ID-installeri ja DigiDoci loonud AS-i Sertifitseerimiskeskus (SK) juhi Ain Järve sõnul on oluline, et iga kuu jõuab ID-kaardi elektrooniliseks kasutamiseks vajalik tarkvara mitme tuhande uue arvutikasutajani. „Näiteks sel kevadel kõneainet tekitanud erinevate paroolide kopeerimise ja selle tagajärjel mahuka rahavarguse juhtum ei olnuks juba puhttehniliselt võimalik, kui ohvriks langenud inimesed kasutanuks erinevatesse netikeskkondadesse sisselogimisel ID-kaarti. ID-kaardil sisalduv elektrooniline info ei ole kopeeritav, digiallkirja andmisel rakendatakse aga tugevat krüptograafiat. Kuni ID-kaart on inimese valduses, on inimese elektrooniline identiteet kindlalt kaitstud,“ selgitas Järv. „Loodan, et Eesti suurima arvutitootja otsus motiveerib ühe enamaid teenusepakkujaid võimaldama ID-kaardi põhist ligipääsu oma veebipõhistele teenustele.“

„Samas saab ID-installeris sisalduvat DigiDoc tarkvara kasutada ka ilma ID-kaardi ja -lugejata digiallkirjastatud dokumentide - .ddoc formaadis olevate failide - avamiseks ja digiallkirjade kehtivuse kontrollimiseks,“ lisas Järv. „Seega on sellest kasu ka näiteks avaliku sektori esindajatel, kellel on digiallkirja seaduse järgi kohustus võtta vastu digiallkirjastatud dokumente.“

Arvutiga ühendatud ID-kaardi lugejaga avanevad kasutajal võimalused kõige turvalisemaks elektrooniliseks isikutuvastuseks. Samuti saab kaardi abil saab anda tavaallkirjaga õiguslikult samaväärseid elektroonilisi allkirju.

Uue MicroLinki arvuti ostja ID-kaardi kasutamiseks vajaliku tarkvara ja selle paigaldamise eest midagi maksma ei pea. ID-kaardi elektrooniliseks kasutamiseks peab arvuti olema varustatud kaardilugejaga. Kaardilugejate hinnad algavad 295-st kroonist ja seadme võib ka hiljem arvutile juurde osta.

ML Arvutid on Eesti juhtiv arvutitootja ja distribuutor, mis tegeleb MicroLinki nime kandvate arvutite tootmisega.

Sertifitseerimiskeskus on riiklikult akrediteeritud sertifitseerimis- ja ajatempliteenuse pakkuja. Lisaks on SK tegevusvaldkonnad sertifitseerimis- ja ajatempliteenuse pakkumisega seotud tarkvara arendus ning pileti- ja maksesüsteemid. Sel aastal pälvis SK Eesti Infotehnoloogia- ja Telekommunikatsiooniettevõtjate Liidult aasta auhinna „Aasta Tegu“ hetkel Tallinna ja Tartu ühistranspordis kasutatava ID-pileti süsteemi väljatöötamise eest.

Eestis on väljastatud üle 788 000 ID-kaardi (sh elamisloaga välismaalastele), ID-kaardid on enam kui poolel Eesti elanikkonnast.

Soovitusi ID-kaardi elektrooniliseks kasutamiseks, vastuseid korduma kippuvatele küsimustele ning lahendusi muredele saab veebilehelt www.id.ee, e-postiga support[A]sk.ee või telefonil 610 1884.


Täiendav info:

Mart Sepp
ML Arvutid turundusjuht
GSM: 51 37 170
mart.sepp[A]arvutid.ee

Andres Aarma
Sertifitseerimiskeskuse turundusjuht
GSM: 50 24 643
andres.aarma[A]sk.ee