SK

Prindi

Levira ja LVRTC laiendavad digitaalset Euroopat Eestist ja Lätist

12.12.2014

Eesti ja Läti firmade Levira (Eesti) ja LVRTC (Läti) vahel allkirjastati esimene elektrooniline ülepiiriline meedia ja väljastuskeskuse teenuste leping kasutades uut eParakastītajs’i funktsiooni ja Digidoc3-e.

Mart Einpalu, Levira juhatuse esimees, Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu juhatuse liige

Eestis on kasutatud digitaalseid vahendeid ettevõtluses ja äritehingute jaoks 2002. aastast. Tänaseks puudutavad ID-kaardi ja mobiil-ID põhised tehingud rohkem kui 90% elanikkonnast: 99% pangamaksetest, 96% tuludeklaratsioonidest, 85% parkimisest, 80% retseptidest on digitaalsed. Samamoodi on see kasutusel koolides, ühistranspordis jne. Digitaalne ID on ühtlasi uus demokraatia võimaldaja – umbes 25% häältest antakse valimistel digitaalselt. 

Tutvustades meie naabritele Lätis ID-kaardil baseeruvaid digiallkirja protsesse, oleme astunud sammu edasi. Värske leping annab Levirale koostöös LVRTC-ga võimalused uuteks meedia ja väljastuskeskuste teenuste pakkumiste jaoks. Laiemas mastaabis on leping kahe riigi vahelise elektroonilise äri võimaldaja. Edaspidi aitab see kaasa digitaalsetele ja reaalaja äritehingutele ning hõlbustab tuleviku ärikeskkonda. See on Euroopa tulevik.

Janis Bokta, LVRTC juhatuse esimees

LVRTC võttis kasutusele uue e-Signer 3.0 ja see on kättesaadav leheküljelt www.eparaksts.lv/en/. See on Balti riikides esmakordne samm, mis viib ühe elektroonilise dokumendi keskkonda. Hetkel toimub aktiivne töö ettevõtete, eraisikute ja ametnike elu kergemaks muutmiseks, võimaldamaks neil kommunikeeruda turvaliste digiallkirjadega allkirjastatud dokumentidega. Eriti kasulikuks saab see olema ettevõtetele, kes nagu LVRTC või Levira, toimetavad erinevates riikides. 

Kalev Pihl, AS Sertifitseerimiskeskus juhatuse liige:

Piiridevaheline digiallkiri aitab ettevõtetel tegutseda tõhusamalt ja turvalisemalt. Maailmas esimene teadaolev digitaalselt allkirjastatud valitsuste vaheline kokkulepe sõlmiti eelmisel aastal Soome ja Eesti peaministrite Jyri Kataineni ja Andrus Ansipi vahel.

Esimese digitaalselt allkirjastatud kommertslepinguga astume sammu lähemale digitaalsele dokumendikäitlusele Euroopa Liidus. Eesti ID-kaardi põhine tarkvara toetab nüüd Läti kodanike ID-kaarte ja vastupidi. See võimaldab Eesti ja Läti võimudel, ettevõtetel ja inimestel sõlmida lepinguid ja vahetada teisi dokumente, kasutades mõlemapoolset digiallkirja. Siiski, ees seisab veel suur töö, et kogu ahel muuta lihtsalt kasutatavaks. 

Allikas: Postimees