SK

Prindi

Klienditeeninduspunktid aitavad ID-kaardi uuendamisel

21.01.2005

ID-kaardi lisateenuseid pakkuvad klienditeeninduspunktid aitavad ID-kaardi sertifikaate uuendada eelkõige neil, kellel on pääs internetti raskendatud.

Sertifikaatide uuendamine toimub juba Sertifitseerimiskeskuse klienditeeninduspunktis Vabaduse plats 7 ja valitud Eesti Ühispanga kontorites. 20. jaanuarist lisanduvad ka valitud Hansapanga kontorid. Sertifikaate saab uuendada nendes kohtades, mis pakuvad ka ID-kaartide järelteenindust. Sertifikaatide uuendamine nende aegumisel on tasuta.

Kui ID-kaart kehtib kümme aastat selle väljaandmisest, siis selle elektroonilise osa kasutamiseks hädavajalikud sertifikaadid kehtivad kolm aastat. ID-kaardi esmased sertifikaadid on kaardile kantud juba selle tootmise käigus, uuendada tuleb neid aga juba kaardiomanikul endal.

Sertifikaate saavad tasuta uuendada need ID-kaardi omanikud, kelle sertifikaatide kehtivusaja lõpuni on vähem kui 105 päeva ning kelle sertifikaadid ei ole peatatud või tühistatud. Sertifikaate võib uuendada ka peale kehtivusaja lõppemist. Uuendatud sertifikaat kehtib kolm aastat, kuid mitte kauem kui isikutunnistuse kehtivusaeg.

Kõige lihtsam viis ID-kaardi sertifikaate uuendada on siiski koduleheküljel www.sk.ee/id-uuendus toodud juhiseid järgides veebirakenduses www.sk.ee/id-kontroll. Uuendaja peab teadma oma ID-kaardi PIN-koode, mis ID-kaardi väljastamisel kaasa anti.

Juhul, kui kaardiomanik on oma ID-kaardi PIN-koodid unustanud või kaotanud, väljastavad klienditeeninduspunktid ka asendus PIN-ümbrikke. Sertifitseerimiskeskuse klienditeeninduspunktis toimub asendus PIN-ümbrike andmine tasuta. Kuid seda vaid koos uute sertifikaatide väljastamisega nende aegumisel. Teistes klienditeeninduspunktides on asendus PIN-ümbrike väljastamine tasuline vastavalt panga hinnakirjale (90 krooni).

ID-kaardi sertifikaatide uuendamist pakkuvad klienditeeninduspunktid suuremates linnades:

Tallinnas
Sertifitseerimiskeskuse klienditeeninduspunkt Vabaduse väljak 7

Eesti Ühispanga kontorid:
Liivalaia harukontor, Liivalaia 22
Harju tänava harukontor, Harju 13
Kadaka harukontor, Kadaka tee 72a

Hansapanga kontorid:
Liivalaia, Liivalaia 8
Rävala, Rävala 5

Tartus
Eesti Ühispanga Tartu kontor, Küüni 9
Hansapanga linnakontor, Raekoja plats 20

Pärnus
Eesti Ühispanga Pärnu kontor, Rüütli 40a
Hansapanga Rüütli kontor, Rüütli 40a

Sertifikaatide uuendamisega muutub kasutajasõbralikumaks ka ID-kaardiga seotud @eesti.ee e-posti aadress.
Senise aadressikuju asemel, kus lisaks inimese ees- ja perekonnakonnanimele on ka neli juhuslikku numbrit kujul eesnimed.perekonnanimi_NNNN[A]eesti.ee, esitatakse vaid inimese eesnimed ja perekonnanimed eesnimed.perekonnanimi[A]eesti.ee. Juhul kui nimekombinatsioon on juba hõivatud, siis lisatakse kombinatsioonile kasvav kümnendsüsteemis järgarv (eesnimed.perekonnanimi.N[A]eesti.ee).
Ka eelmisele e-posti aadressikujule saadetud kirjad jõuavad uuele aadressile.

ID-kaardi sertifikaatide uuendamine on vajalik selleks, et logida ID-kaardi abil erinevatesse internetiteenustesse, anda digitaalallkirju ning E-hääletada.

ID-kaardi lisateenuseid pakkuvad klienditeeninduspunktid asuvad üle Eesti. Viite klienditeeninduspunktide täielikult nimekirjale leiate leheküljelt www.sk.ee/id-uuendus

Lihtsaim viis ID-kaarti elektrooniliselt kasutama hakata on koos “ID-kaardi stardikomplektiga ”, mis lisaks kaardilugejale sisaldab ID-kaardi kasutamiseks ja digitaalallkirja andmiseks vajaliku tarkvara installeerimise CD ning kasutusjuhendi. “ID-kaardi stardikomplekt” hinnaga 295 krooni on saadaval Elioni esindustes ja hästivarustatud arvutipoodides.