SK

Prindi

Enamus leedukatest kasutab SK autentimisvahendeid

19.05.2022

Ligi kolmandik (29%) Leedu elanikest kasutas 2021. aasta lõpus elektroonilist allkirja ning selle kasutamine on viimase 7 aastaga ligi viis korda kasvanud, selgub Leedu Sideregulatsiooni Ameti (RRT) värskest uuringust. SK ID Solutionsi andmetel oli aga Leedus Smart-ID ja Mobiil-ID kasutajaid eelmisel aastal ligi 1,4 miljonit ehk neid vahendeid kasutas ca 60% kõigist täiskasvanud leedukatest.

SK ID Solutionsi Leedu juht Viktoras Kamarevcevas ütles, et selline andmete erinevus tähendab, et Leedu elanikud ei suuda endiselt eristada, millist tüüpi elektroonilisi allkirju kasutatakse.

„Hoolimata kasvavast nõudlusest turvaliste isikutuvastusmeetodite järele ei teata sageli, kas kasutatakse kvalifitseeritud või tavalist elektroonilist allkirja. Seetõttu on avalikkuse harimine eriti oluline. Elektroonilise allkirja kasutamisest saab ilmselt kõige lihtsamini aru siis, kui inimene sisestab PIN2 oma allkirjavahendiga – olgu selleks siis Smart-ID, Mobiil-ID või midagi muud. Üheks selliseks näiteks võiks olla finantstehingute kinnitamine internetipangas,” ütles SK ID Solutions Leedu juht.

Kuigi Leedu elanikele väljastatud kvalifitseeritud elektroonilise allkirja sertifikaatide arv kasvas mullu veerandi võrra, siis RRT andmetel allkirjastas SIM-kaardiga vaid 14% kvalifitseeritud elektroonilise allkirja kasutajatest – 3,5 korda vähem kui 2020. aastal, mil see oli 48%. Mobiil-ID kasutajate arv kasvas 2020. aasta 60 000-lt 382 700-ni eelmisel aastal. Kamarevcevase sõnul kinnitab see vaid seda, et elanikud ei saa sageli aru, milliseid vahendeid nad kasutavad. „Seoses e-kaubanduse kiire kasvuga ja sellega, et üha enam elektroonilisi teenuseid on internetis, näeme elanikkonna vajadust kasutada turvalisi ja mugavaid elektroonilise allkirjastamise vahendeid. Kasvu määrab ka see, et inimesed ei vaja tehingute kinnitamiseks ega vajalike dokumentide allkirjastamiseks Smart-ID või mobiiliallkirjaga täiendavat füüsilist andmekandjat,“ lisas Kamarevcevas.

2022. aasta mai alguses avaldatud RRT raporti järgi kasvas Leedu elanikele väljastatud ja kehtivate kvalifitseeritud elektroonilise allkirja sertifikaatide arv 2021. aastal 26,7%: 2020. aasta lõpus kehtis 2 122 822 sertifikaati, 2021. aastal 2 689 495. Sarnaselt varasematele aastatele kasvas kõige kiiremini elektroonilise allkirja kasutajate hulk - 2021. aastal oli kasv ligi 41%. Samuti selgub RRT uuringust, et 76,5% kõigist väljastatavatest kvalifitseeritud elektroonilise allkirja sertifikaatidest ehk 99,7% mobiilseadmetega allkirjastamiseks mõeldud sertifikaatidest on välja andnud SK ID Solutions.