SK

Prindi

Eesti lahendab turvalise identiteedi probleeme internetis

17.01.2013

Eesti lahendab turvalise identiteedi probleeme internetis Euroopa Liidu rahastatud kolmeaastane projekt FutureID keskendub turvalise identiteedi probleemide lahendamisele internetis. Projektis osaleb lisaks Eestile veel 18 partnerit kokku 11 riigis.

Turvalisi elektroonilisi isikutunnistusi (eID) antakse välja paljudes Euroopa Liidu riikides. Samas kasutatakse neid aga igapäevaselt alla ootusi vähe.

Sertifitseerimiskeskuse infotehnoloogia arendusosakonna juhataja Urmo Keskel näeb Future-ID projektis suurepärast võimalust Eestis ID-kaardi ja Mobiil-ID rakendamise edukat kogemust jagada teistele Euroopa riikidele. Samuti võimaldab projektis osalemine saada laiemat kogemust ning viia läbi tehnoloogilisi katsetusi, mida saaks õnnestumise korral seejärel Eestis kasutusele võtta.

„Sertifitseerimiskeskuse osalemine selles projektis avaldab positiivset mõju nii Eesti ID-kaardi ja selle baastarkvara arengule kui ka üldistele eID arengutele Euroopas,“ ütles Keskel.

FutureID eesmärk on eID kasutamist hoogustada ja lahendada järgmised probleemid:

 • Avatud lähtekoodiga eID tarkvara:
  FutureID arendab innovaatilist, standarditele vastavat avatud lähtekoodiga eID tarkvara, mis tagab eID kasutamise kõikidel suurematel platvormidel.
   
 • Tugi teenusepakkujatele:
  Teenusepakkujate jaoks luuakse uued serverikomponendid, mis vähendavad erinevate eID-de ja protokollide toetamise kulu.
   
 • Ühtne infrastruktuur Euroopas:
  FutureID töötab välja laiaulatusliku ja ühtse infrastruktuuri Euroopas, kuhu on integreeritud olemasolevad teenused ja millega lahendatakse näiteks vastutuse küsimus.
   
 • Parem privaatsus:
  eID infrastruktuuri jaoks uute tehnoloogiate kohta uuringute läbiviimine.
   
 • Mitte-tehnilised probleemid:
  Uuritakse õiguslikke, sotsiaalmajanduslike ja muid mitte-tehnilisi küsimusi, sealhulgas tarkvara kasutusmugavust.
   

Eestis tegeleb FutureID projekti elluviimisega Sertifitseerimiskeskus, mille roll projektis on seotud eelkõige FutureID universaalse klientrakenduse nõuete spetsifitseerimise ja testimisega, samuti osaletakse serveripoolsete komponentide analüüsis ja testimisel.

2001. aastal asutatud AS Sertifitseerimiskeskus on riiklikult akrediteeritud sertifitseerimis- ja ajatempliteenusele ning sellega seotud tarkvara arendusele ja opereerimisele keskendunud ettevõte.
 

AS Sertifitseerimiskeskus
 

Lisainformatsioon:
Urmo Keskel
Infotehnoloogia arendusosakonna juhataja
E-post: urmo.keskel@sk.ee
Tel: 610 1889