SK

Prindi

Uusi ID-pileteid saab kasutada printimise, skaneerimise ja kopeerimise eest maksmiseks

07.09.2006

Homsest, 8. septembrist saavad Tartu Ülikooli tudengid Eestis esimestena kasutada uusi ID-piletite tüüpe, et tasuda sularahavabalt väljastusteenuste - printimise, skaneerimise ja paljundamise - eest.

Esimeses järgus on teenus kättesaadav TÜ Raamatukogus (W.Struve 1), TÜ Biomeedikumi raamatukogus (Ravila 19) ja Füüsika-Keemiateaduskonnas (Tähe 4). 50- ja 100-krooniseid ID-pileteid saab esialgu osta mobiiltelefoniga, lähiajal lisandub ka www.pilet.ee veebist ostmise võimalus ning teised ostukanalid.

“ID-pilet on lihtsaim ja kindlaim viis erinevat liiki õiguste, näiteks sõidu-, külastus- või teenuse kasutamise õiguste pakkumiseks jaeturul,” ütles SK pileti- ja maksesüsteemide valdkonna juht Märt Randoja. “Mul on hea meel, et kahe ja poole aasta jooksul end ühistranspordi praktikas tõestanud ID-pileti süsteem on rakendumas uutes valdkondades,” lisas ta.

“Seni saime väljastusteenust pakkuda ainult koos klienditeenindaja-kassapidajaga. Sularahata arveldamine võimaldab meil teenust laiendada kõikjale Tartu Ülikooli territooriumile, sõltumata teaduskondade geograafilisest asukohast,” ütles Overall Eesti ASi juhatuse esimees Märt Haamer.  Tudengid saavad kasutada kõiki seadmeid, olenemata nende asukohast või omandisuhtest, Kasutajate tuvastamiseks väljastusseadmete juures on võimalik kasutada Eesti ID-kaarti, ISIC kaarti või mõnda muud magnetkaarti.” 

“Oleme seadnud eesmärgiks pakkuda väljastusteenuse ID-pileteid ka teistes üli- ja keskkoolides, raamatukogudes ning muudes intensiivse kasutusega kohtades. Hetkel juba käivad ettevalmistused süsteemi käivitamiseks teistes Eesti ülikoolides,” lisas Haamer.
 „Kuigi uute väljastusseadmete hinnad on langenud, on seadmetega seotud püsikulud suured. See on ka põhjus, miks ülikoolid ei saa pakkuda tasuta teenust tudengitele. Meie poolt pakutav lahendus kontrollib kõiki väljastusteenustega seotud kulusid. Nii on iga lehe väljastamiseks tehtav kulutus selgelt määratletud ning võimaldab ettevõtetel omakorda mugavalt koopiateenuse hinda kujundada,” märkis ta.

“Iga päev prindivad, skaneerivad ja paljundavad 13 000 tudengit ning Tartu Ülikooli töötajad tuhandeid lehekülgi. Sularahata makseviis muudab teenuse just tudengitele lihtsamini kättesaadavaks. Loodame, et noored võtavad selle kiiresti omaks,” ütles Tartu Ülikooli infotehnoloogia osakonna juhataja Olav Kiis.

Väljastusteenuse ID-pileti saldot ja teenuste ajalugu saab piletiomanik vaadata ülikoolis asuvates arvutites. ID-piletite tehingud kajastuvad ostja kontol www.pilet.ee-s.

ID-pilet tuli esimesena kasutusele Tartu ühistranspordis 2004. aasta jaanuaris. Tänaseks kasutab ID-piletit Tallinna, Tartu ja Harjumaa ühistranspordis ning Elektriraudteel igapäevaselt üle 110 000 inimese. Möödunud aastal osteti ligi 1 miljon ID-piletit. Isikustatud ID-pilet on täielikult elektrooniline ning võltsimiskindel. Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit tunnustas 2005. aastal ID-pileti lahendust tiitliga Aasta Tegu.

SK (Sertifitseerimiskeskus AS) on riiklikult akrediteeritud sertifitseerimis- ja ajatempliteenuse pakkuja. SK tegevusvaldkonnad hõlmavad sertifitseerimis- ja ajatempliteenuse pakkumisega seotud tarkvara arendust ning pileti- ja maksesüsteemide arendust ja opereerimist.

Overall Eesti AS on teenindusettevõte, mis on keskendunud väljastus-, arhiveerimis- ja digifotograafia lahenduste pakkumisele ja arendamisele. Ettevõtte missioon on toetada ettevõtete ja üksikisikute pürgimust oma äri- ning isiklike eesmärkide realiseerimisel pakkudes innovatiivseid infotehnoloogilisi prindi-, dokumendi- ja multimeedialahendusi. Overalli Eesti ASi peamine partner on Canon, kellega koostöö on kestnud juba 16 aastat. Overall asutati 1990. aastal ning on tänaseks kasvanud üle 150 miljonilise aastakäibe ja ligi 90 töötajaga ettevõtteks.

Täiendav info:

Märt Randoja      
SK pileti- ja maksesüsteemide valdkonna juht  
Tel:  610 1880    
e-mail: mart.randoja[A]sk.ee

Märt Haamer
Overall Eesti AS juhatuse esimees
Tel: 630 0500   
 e-mail: mart.haamer[A]overall.ee

Olav Kiis
Tartu Ülikooli infotehnoloogia osakonna juhataja
Tel: 737 5666
e-mail olav.kiis[A]ut.ee