SK

Prindi

Tallinna e-pileti süsteem valmib plaanipäraselt

16.01.2004

Tallinnas käivitub 1. märtsist elektrooniline piletisüsteem, mille kaudu saavad kõik osta ID-kaardi või õpilased õpilaspileti abil ühistranspordi sõidukaarte. Süsteemi arendustööd edenevad plaanipäraselt.

Elektrooniline piletisüsteem võimaldab osta sõidukaardi Internetist, mobiiltelefoniga või sularaha eest Selveritest, Eesti Posti postkontoritest või vastava märgistusega R-Kioskitest. Püsireisija jaoks mugavaim võimalus on sõlmida oma pangaga otsekorraldusleping, mille alusel sõidukaart ennast automaatselt uuendab ja igaks perioodiks ei pea enam ise eraldi piletit ostma. Elektroonilist sõidukaarti võivad osta nii Tallinna kui teiste piirkondade elanikud, kuid neile määrab süsteem erinevad hinnad vastavalt sellele, milline on isiku elukoht Rahvastikuregistris.

"10. jaanuaril käivitus ID-kaardi põhine piletisüsteem Tartus probleemideta," kommenteeris AS Sertifitseerimiskeskuse juhataja Ain Järv. "Kuna kasutatav tehnoloogia on nii Tallinnas kui Tartus suures osas sama, ei näe me ka Tallinnas tõrkeid ette, sest süsteem on planeeritud toimima suure hulga kasutajate, müügikohtade ja kontrolöridega. Tänaseks oleme liitunud X-tee süsteemiga, mis võimaldab sooritada Rahvastikuregistrist vajalikke päringuid, ja saame hakta katsetama erinevate süsteemide koostööd. Sellega seoses soovin rõhutada, et isikuandmed on piletisüsteemis hästi kaitstud – ei müüja ega kontrolör ei näe isiku täpset elukohta, vaid piletisüsteem määrab pileti müügil lihtsalt pileti hinna vastavalt sellele, kas isik elab Tallinnas või ei."

"Jälgime huviga diskussioone Tallinna, muude omavalitsuste ja riigi vahel seoses ühistranspordi edasise korralduse ja tasuskeemidega," lisas Järv. "Loodav piletisüsteem annab linnale täpse ja operatiivse ülevaate sõitjate ja müüdud e-piletite arvust, mis on ühistranspordi arengu planeerimiseks hädavajalik. 1. märtsist käivitub alles süsteemi esimene etapp ja edaspidi on võimalik paindlikult lisada uusi võimalusi, näiteks ühiskaarte erinevate piirkondade ja transpordifirmade vahel, samuti tunni-, päeva- ja muude perioodide pileteid. Loodame, et selleks vajalikud poliitilised kokkulepped saavutatakse peatselt erinevate võimutasandite ja piirkondade koostöös."

Kogu informatsioon uue piletisüsteemi toimimise ja kasutamise kohta avaldatakse Internetis aadressil www.pilet.ee täies mahus hiljemalt veebruaris.

AS Sertifitseerimiskeskus (SK) asutati 2001. aasta märtsis Hansapanga, Ühispanga, Elioni ja EMT poolt. Firma missioon on turvalist ja usaldusväärset elektroonilist äritegevust, asjaajamist ning suhtlemist võimaldava keskkonna loomine ja arendamine Eestis. Selle eesmärgi täitmiseks pakub SK usaldusväärset sertifitseerimis- ja ajatempliteenust, haldab elektroonilisi piletisüsteeme ning arendab ja levitab ID-kaardi kasutamiseks vajalikku tehnoloogiat ja infot.

 

Lisainfo:

Jaanus Kase
AS Sertifitseerimiskeskus, kommunikatsioonijuht
Tel. +372 610 1880, +372 50 79 276
E-post: jaanus.kase[A]sk.ee