SK

Prindi

SK laiendab tegevust Leedus

15.09.2006

AS-i Sertifitseerimiskeskus (SK) juhataja Ain Järv ja Leedu suurima mobiilsideoperaatori Omnitel juhatuse esimees Antanas Zabulis allkirjastasid täna lepingu, mille alusel hakkab SK pakkuma Omniteli klientidele digitaalseid sertifikaate. Selle tulemusel muutub Leedus lähiajal võimalikuks mobiiltelefoni abil digitaalallkirja andmine ja sisselogimine e-teenustesse, näiteks internetipanka.

Edukalt lõppenud pilootprojektile pani punkti tänahommikune lepingu allkirjastamine. Eesti poolt allkirjastas Ain Järv lepingu kasutades oma ID-kaarti ning Leedu poolt andis Antanas Zabulis digiallkirja mobiiltelefoni abil. Tegemist esimese SK rahvusvahelise lepinguga, mis on sellisel viisil allkirjastatud.

„Tänase lepingu sõlmimisega astub SK olulise sammu oma teenuste pakkumiseks kõigis kolmes Balti riigis,“ ütles SK juhataja Ain Järv. „Mul on hea meel, et meie senine kogemus Eesti ID-kaardi väljastamise ja elektroonilise kasutamise toetamisega võimaldab arendada uusi kontseptsioone ja teenuseid, mis suurendavad e-teenuste turvalisust ja usaldusväärsust.“

"Mobiilsel isikutuvastuse ja digitaalallkirjastamise infrastruktuuril on väga suur potentsiaal selle kasutuse mugavusest lähtuvalt. Sellise infrastruktuuri teke soodustab uute teenuste ja e-valitsemise arengut," ütles Omniteli juhatuse esimees Antanas Zabulis.

Omniteli mobiilse isikutuvastuse teenuste abil saavad kliendid teha sisuliselt samu toiminguid, mida hetkel võimaldab näiteks Eestis ID-kaart: logida sisse avalikesse e-teenustesse (näiteks internetipangad, side-, energia- jm teenuste pakkujate e-teenindused) ja organisatsioonide sisemistesse infosüsteemidesse ning anda tavaallkirjaga võrdset õiguslikku jõudu omavaid digiallkirju. Omnitel ja Leedu Ukio pank on arendanud Leedu esimese mobiilset isikutuvastust toetava internetipanga.

Mobiilse isikutuvastuse teenuste kasutamine ei eelda eritelefoni ega täiendavat tarkvara arvutis. Vajalik on vaid uut tüüpi täiendavate funktsioonidega SIM-kaart.


SK on riiklikult akrediteeritud sertifitseerimis- ja ajatempliteenuse pakkuja. SK tegevusvaldkonnad hõlmavad sertifitseerimis- ja ajatempliteenuse pakkumisega seotud tarkvara arendust ning pileti- ja maksesüsteemide arendust ja opereerimist. Aastast 2005 osutab SK üleeuroopalise digitaalse sõidumeeriku projekti raames Leedu Vabariigile sertifitseerimisteenust, sealhulgas väljastades sertifikaate sõidumeerikukaartidele.

TeliaSonera gruppi kuuluv Omnitel on Baltimaade suurim mobiilsideoperaator, kelle teenuseid kasutab 2 miljonit klienti. Omnitelile kuulub üle poole Leedu mobiilside turust.

 

Täiendav info:

Ain Järv
SK juhataja
Tel:  610 1880
e-mail: ain.jarv[A]sk.ee

Tarvi Martens
SK sertifitseerimisteenuste valdkonna juht
Tel:  610 1880
e-mail: tarvi.martens[A]sk.ee