SK

Prindi

Mobiil-ID muudab elu mugavaks!

29.02.2016

Tänu ID-kaardi väga mitmekesistele võimalustele on meie igapäevased asjaajamised oluliselt lihtsamad kui kümme aastat tagasi keegi unistada osanud oleks. Järgmine samm veelgi kiirema ja lihtsama elujärje suunal on Mobiil-ID – mobiiltelefonis asuv isikutunnistus, mis võimaldab turvalist isikutuvastust internetis ja digiallkirjastamist ilma kaardilugejata.

Nii koduarvutis kui ka avalikes internetipunktides võib aeg-ajalt tekkida tõrkeid ID-kaardi kasutamisega, sest tehnilised nõuded on suhteliselt keerulised ja mõni süsteem võib üldse sobimatu olla. Sellele on olemas mõnus alternatiiv Mobiil-ID ehk lühemalt MID, mis töötab kõikides mobiiltelefonides (tavalised ja nutitelefonid). Enam ei ole vaja kaardilugejat ega lisatarkvara ning Mobiil-ID-d saad kasutada nii Eestis kui ka välismaal. Näiteks, kui soovite esitada tuludeklaratsiooni oma arvutis, siis MID kasutajana ei pea te kaardilugejat arvutiga ühendama ega ID-kaarti sinna sisestama. Piisab, kui valite Maksu- ja Tolliameti lehel ID-kaardi asemel Mobiil-ID ning tipite Maksuameti kodulehel sisselogimisaknasse ainult oma isikukoodi ja mobiiltelefoni numbri ning teie telefon küsib teilt automaatselt PIN1-koodi. Kui soovite anda digitaalallkirja või kinnitada e-pangas makseid, siis toimib kõik täpselt sama lihtsalt – vaja on sisestada PIN2 ja vajutada nuppu OK.

Kuid see pole veel kõik!

MIDi omanik saab praktiliselt kõiki e-teenuseid kasutada otse nutiseadmest (nutitelefon, tahvelarvuti), kui olemas on internetiühendus. Kui teil pole nutiseadet, saab e-teenuseid mugavalt kasutada telefoni ja arvuti abil. Eriti mõnusaks teeb MIDi kasutamise see, et te pole enam seotud ühegi konkreetse asukohaga – MID töötab kõikjal, kus on mobiililevi.

MID taotlemine
Mobiil-ID-d väljastavad kõik mobiilioperaatorid (Telia, Tele2 ja Elisa) ning selle taotlemine on väga lihtne ja kiire. Et saada MIDi kasutajaks, tuleb kõigepealt külastada oma operaatori esindust. See on vajalik seepärast, et MIDi töötamiseks tuleb telefoni paigaldada tavalisest turvalisem SIM-kaart. Selle väljastab ja vajadusel ka paigaldab teenindaja mõne minutiga. Seejärel on vaja MID teenus aktiveerida – ka sellega aitab sind teenindaja. Meeles tuleb pidada, et lepingu sõlmimiseks on vaja kaasa võtta kehtiv ID-kaart ja teada oma ID-kaardi PIN-koode.

MID lepingu sõlmimisel annab teenindaja uued PIN-koodid (PIN1 ja PIN2). Kes soovib, saab need hiljem oma telefonis paari näpuvajutusega vahetada.

MID-ga liitumistasu on hetkel 10 eurot, mis sisaldab riigilõivu, kuid arvestades ees ootavat mugavust ja võidetud aega on see väike raha. Hea on ka teada, et kõik mobiilioperaatorid teevad aeg-ajalt sooduskampaaniaid, mille ajal saab MIDi kätte tasuta.

MID on mugav, lihtne ja seejuures turvaline
Eestis on MID omanikke juba 75 000.  Kuigi kõige rohkem MIDi kasutajaid on 30-40-aastaste hulgas, on vanimad isegi üle 90-aastased. Kasutusstatistika näitab selgelt, et MID on mugav ja lihtne kasutada igas vanuses inimesele, ka neile, kelle jaoks arvutiga maadlemine mõnikord üle jõu käia võib. Üks on aga kindel - kes on kord juba MIDi kasutusele võtnud, see enam loobuda ei kavatse!

See on kergesti mõistetav, sest MID kasutusvõimalused on väga laialdased alates dokumentide digiallkirjastamisest kuni suure hulga e-teenuste kasutamiseni. See on näiteks kiireim ja lihtsaim viis e-valimistel hääletada või kontrollida Digiliugu.ee portaalis väljastatud digiretseptide ning saatekirjade olemasolu. Mitmed internetipangad on piiranud ka paroolikaardiga tehtavate maksete päevalimiite, kuid MID-ga saab tehinguid teha piiranguteta. Lisaks on äärmiselt lihtne kodust lahkumata välja vahetada aeguma hakkav juhiluba. Piisab vaid sellest, kui logida MID-ga Maanteeameti e-teenindusse ja saategi tellida kodusele aadressile uued juhiload. Kui olete vahepeal vahetanud ID-kaarti, saab isegi uuema dokumendifoto laadida samas keskkonnas uuele juhiloale. Samuti saab väga kiirelt võtta arvele uue sõiduki või muuta sõiduki kasutajaid.

Muu hulgas teeb MID elu mugavaks ka algaval põllumajandushooajal võimaldades igal ajal ja igas kohas esitada dokumente e-PRIA portaalis ning tutvuda enda andmetega PRIA registrites. Kui näiteks põllumajandustoetuse või muu olulise avalduse esitamise tähtaeg on lähedal ja kaardilugejaga arvutit käepärast pole, võimaldab MID esitada avalduse mõne tuttava kontori arvutis või nutiseadme olemasolul kasvõi bussiga koju sõites. 

MID kasutaja meelespea

  1. Oma mobiiltelefonile seadista ekraanilukk, et keegi peale sinu ei pääseks kasutama sinu telefoni.
  2. Õpi pähe oma MID PIN-koodid ja hoia neid ainult enda teada. Ära kirjuta koode parema meelespidamise jaoks teistele nähtavasse kohta üles.
  3. Kui kaotad oma mobiiltelefoni, helista kohe oma operaatorile, et peatada MID teenus.
  4. E-teenustesse sisse logides veendu, et arvuti ekraanil kuvatav kontrollkood ühtiks telefonis kuvatava koodiga.
  5. Kui lõpetad toimingud e-teenuses, vajuta alati „välju“ nuppu, et järgmine arvuti kasutaja ei saaks sinu andmeid kuritarvitada.

Kui telefon kaob, on võimalik kohe teenus peatada helistades oma mobiilioperaatorile. MID teenuse kasutus pole seejärel enam võimalik.
Infovahetus sinu Mobiil-ID, mobiilioperaatori ja e-teenuse pakkuja vahel on kontrollitud ja turvaline. Lisainformatsiooni MIDi kasutamise kohta saab veebiaadressilt www.id.ee.

Ave Hinno
Sertifitseerimiskeskuse klienditoe osakonna juhataja