SK

Prindi

Kõigi 2005. aastal aeguvate ID-kaardi sertifikaatide ja PINide uuendamine tasuta

20.09.2005

Kuivõrd aasta lõpuni on jäänud alla 105 päeva, on alates käesolevast nädalast kõigi 2005. aastal juba aegunud ja aasta lõpuni aeguvate ID-kaardi sertifikaatide uuendamine tasuta. Lisaks saavad kõik soovijad, ka kehtivate sertifikaatidega ID-kaartide omanikud uusi PIN-koode tasuta.

Iseseisvalt saab oma ID-kaardi kiibil olevate sertifikaatide kehtivust kontrollida vabalt valitud ajal veebilehel www.sk.ee/id-kontroll. Selleks on vaja internetiühendusega ja ID-kaardi lugejaga arvutit ning oma ID-kaardi PIN-koode. Klienditeenindaja abiga saab sama toimingut teha Kodakondsus- ja Migratsiooniameti büroodes ning AS-i Sertifitseerimiskeskus teeninduspunktis (kokku 50 punkti üle Eesti).

2005. aasta jooksul aeguvad sertifikaadid kokku ligi 118 000 isikutunnistusel, sh enne kohalike omavalitsuste valimisi oktoobri teisel nädalal enam kui 70 000 isikutunnistusel.

Hetkel on sertifikaate uuendanud enam kui 1900 isikutunnistuse omanikku. Kehtivate sertifikaatidega isikutunnistuste omanikke on 777 000 ehk ligi 60% Eesti elanikkonnast (sh ka Eestis elamisluba omavad välismaalased).

ID-kaardi sertifikaatidega on seotud kõik isikutunnistuse elektroonilised funktsioonid, sealhulgas isikutuvastus, digiallkirjastamine ja e-hääletamine.

E-hääletuse kui hääletusviisi soodustamiseks saavad kõik soovijad, sealhulgas kehtivate sertifikaatidega ID-kaartide omanikud kuni 12. oktoobrini uusi PIN-koode tasuta Kodakondsus- ja Migratsiooniameti büroodes üle Eesti ning AS-i Sertifitseerimiskeskus klienditeeninduspunktis Tallinna Linnavalitsuse infosaalis Vabaduse väljakul. Uute PIN-koodide väljastamise tavahind pangakontorites on 90 krooni.

Isikutunnistuse ehk ID-kaardi kehtivusaeg isikut tõendava dokumendina on kümme aastat. Kaardi kiibil olevad elektroonilised sertifkaadid, mis võimaldavad isikutunnistuse elektroonilist kasutamist, kehtivad turvalisuse kaalutlusel kolm aastat (v.a lapsed, kelle isikutunnistus kehtib kuni 5 aastat ja Eestis tähtajalise elamisloa alusel elavad välismaalased, kelle isikutunnistus
kehtib sama kaua kui elamisluba). Seega tuleb isikutunnistuse kümneaastase kehtivusaja jooksul sertifikaate uuendada kolm korda.


Soovitusi ID-kaardi elektrooniliseks kasutamiseks, vastuseid korduma kippuvatele küsimustele ning lahendusi muredele saab veebilehelt www.id.ee, e-postiga support[A]sk.ee või telefonil
610 1884.

Täiendav info:

Andres Aarma
Sertifitseerimiskeskuse turundusjuht
GSM: 50 24 643
andres.aarma[A]sk.ee