SK

Prindi

Eestis on väljastatud üle 900 000 ID-kaardi

16.02.2006

Eestis väljastatud isikutunnistuste (ID-kaartide) arv on ületanud 900 000 piiri, viimase seisuga on väljastatud 900 456 isikutunnistust, nendest 205 568 Eestis elamisloa saanud välismaalastele. Kehtivaid isikutunnistusi on 824 542, seega on Eestis isikutunnistus 15-74-aastaste elanike seas ca 80% inimestest (kogu elanikkonnast ca 61%).

Kehtivate isikutunnistuste omanikest on 43% mehed ja 57% naised, vanuseliselt on kaardiomanikke nii alla aastavanuste kui 102-aastaste isikute seas. Kõige enam isikutunnistusi on välja antud Harju maakonnas (46%), Ida-Virumaal (13%) ning Tartumaal (9%). 2005. aastal on isikutunnistuse saanud 214 731 inimest, 2006. aasta esimeste kuude jooksul 16 918 inimest.

Füüsilise isikuttõendava dokumendina saab isikutunnistust kasutada näiteks isiku tuvastamisel kauplustes, pangakontorites ja õiguslikes toimingutes, Eesti kodanik saab isikutunnistusega ka Euroopa Liidu piires reisida.

Järk-järgult on kasvamas ID-kaardi elektrooniline kasutamine. Alates 2002. aastast on antud ligi 1 miljon digiallkirja (näiteks lepingute, taotluste ja avalduste ning maksekorralduste digitaalseks allkirjastamiseks). Elektrooniliseks isikutuvastamiseks (näiteks internetipanka, e-Maksuametisse ja kodanikuportaali sisselogimisel, ID-pileti ostmisel, uue isikutunnistuse või reisidokumendi taotlemisel) on ID-kaarti kasutatud ca 2 miljonil korral.

2005. aastal suurendas ID-kaartide elektroonilist kasutamist võimalus elektrooniliselt hääletada kohalike omavalitsuste valimistel. Kokku kasutas elektroonilise hääletamise võimalust kolme päeva jooksul 10. - 12. oktoobrini 9317 isikut. Seejuures 60% e-hääletanutest kasutas ID-kaarti elektrooniliselt esimest korda.

Nüüdseks on mitmed arvutitootjad - neist esimesena Eesti suurima positsiooni jagav ML Arvutid ning nüüd ka K-Arvutisalong - hakanud oma lauaarvutitele lisama standardvarustuse osana või kampaaniate raames ID-kaardi lugejaid ning vajalikku tarkvara. Sama hakkab alates märtsist tegema ML Arvutite kõrval suurima tootja positsiooni jagav Ordi.

Siseriiklikult on kõige massilisema kasutusega ID-kaardi rakendus hetkel tõenäoliselt elektrooniline sõiduõigus ehk ID-pilet. 2005. aasta jooksul ostsid Tallinna, Tartu ja Harjumaa ühistranspordi (Viimsi territoorium, Elektriraudtee sõidusuunad) kasutajad ligi 1 miljon ID-piletit. Pidevalt on kasutuses ehk aktiivsed ligi 110 000 ID-piletit. Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit andis 2005. aastal ID-piletile tiitli Aasta Tegu.

Miljoni välja antud isikutunnistuse piir ületatakse prognoosi kohaselt 2007. aastaks. Väljastatud isikutunnistuste statistikaga saab tutvuda internetis id.ee lehel.

 

Isikutunnistus (ID-kaart) on kohustuslik isikut tõendav dokument Eesti kodanikele alates 15. eluaastast ning kõigile Eestis elamisloa alusel püsivalt elavatele välismaalastele, sõltumata nende vanusest. Isikutunnistusi annab välja Kodakondsus- ja Migratsiooniamet.

Sertifitseerimiskeskus (SK) on riiklikult akrediteeritud sertifitseerimis- ja ajatempliteenuse pakkuja. SK tegevusvaldkonnad hõlmavad sertifitseerimis- ja ajatempliteenuse pakkumisega seotud tarkvara arendust ning pileti- ja maksesüsteemide arendust ja opereerimist.

 

TÄIENDAV INFO:

Andres Aarma / Sertifitseerimiskeskuse turundusjuht /  610 1880 / andres.aarma[A]sk.ee

Info isikutunnistuse taotlemise kohta:
Ita Raun / Kodakondsus- ja Migratsiooniameti pressiesindaja / 612 6920 / ita.raun[A]mig.ee

Info ID-kaardi toega e-teenuste kohta:
Rica Semjonova / Riigi Infosüsteemide Arenduskeskuse kommunikatsioonijuht / 663 0233  / rica.semjonova[A]ria.ee