SK

Prindi

Baltic WPKI Forum ├╝htlustab elektroonilise identiteedi standardeid Baltimaades

29.03.2007

Baltimaade suurimad pangad, sideoperaatorid ja sertifitseerimisteenuste pakkujad on asutanud Baltic WPKI Forumi, mille eesmärk ühtlustada elektroonilise identiteedi standardeid Baltimaades. Näiteks võimaldaks ühtsed standardid kasutada õiguslikult kehtivaid digitaalselt allkirjastatud dokumente Eesti, Läti ja Leedu isikute ja organisatsioonide vahel.

Standardite ühtlustamise ja edendamise kaudu soovivad Forumi liikmed tuua iga e-teenuste kasutajani turvatehnoloogiad, mis seni on olnud väga kallid või mida on rakendatud vaid nt militaarvaldkonnas. Standardite järgimine tähendaks samas ka ühtlustatud kasutajaliideseid (nö "e-teenuste
välimust") ning ühtlaselt kõrget e-teenuste turvataset.

Samuti on Forumi eesmärk edendada kolmes Balti riigis kasutatavate digiallkirjatehnoloogiate vastastikust ühilduvust.  See tähendab, et Balti riikide elanikud, ettevõtted, aga ka riiklikud ja kohaliku omavalitsuse asutused saavad luua ja vahetada digitaalselt allkirjastatud dokumente, millel on õiguslik tähendus, samuti kontrollida selliste dokumentide kehtivust.

"Kõigis kolmes Balti riigis tegutsevate ettevõtetena, kes on pidevalt olnud e-teenuste arendamise eesotsas, näeme selgelt vajadust tõsta otsustavalt meie e-teenustele ligipääsemise ja nende kasutamise vahendite turvataset. Internetirünnakute arv on pidevalt kasvamas ning klientide ees vastutavate ettevõtetena peame me tegutsema nüüd ja kohe. Forumi töö tulemusena peavad tekkima uued, veelgi kasulikumad ja turvalisemad e-teenused," ütles Baltic WPKI Forumi juhtkomitee esimeheks valitud Tiit Pekk, Hansapanga eriprojektide juht. "Meie lõppeesmärk on muuta äriajamine Balti piirkonnas lihtsamaks ja kiiremaks."

"Nii laiaulatusliku koostöö poolest oleme me Euroopas pioneeride seas. Loodan, et näitame ka teistele head eeskuju. Forum on avatud kõigile teistele sideoperaatoritele, finantsteenuste pakkujatele ja teistele ettevõtetele. Forumi töö tulemusel valmivad dokumendid ja muu info on ja saab olema avalik ja kättesaadav meie veebilehelt www.wpki.eu," ütles Baltic WPKI Forum kaasesimees Paulius Krisciunas SEB Vilniaus Bankasest.

"Mobiil-ID on teenusena juba turule tulemas Eestis ja Leedus ning loodetavasti jõuab peagi kasutajateni ka Lätis. Mobiil-ID saab loodetavasti olema esimene teenus, mis võimaldab digitaalselt allkirjastatud dokumentide kasutamist kolme Balti riigi vahel ning ligipääsu e-teenustele neis riikides," ütles Baltic WPKI Forum kaasesimees Eriks Eglitis Läti Postist. "Tulevik on seotud Mobiil-ID-ga, kuivõrd see on mõne aasta küsimus, kui kõik mobiiltelefonides kasutatavad SIM-kaardid võimaldavad Mobiil-ID teenust kasutada."

Mobiil-ID on mobiiltelefoniga kasutatav teenus, mis võimaldab väga kõrge turvalisusega elektroonilist isikutuvastamist ja dokumentide digitaalallkirjastamist. Teenuse kasutamine eeldab uut tüüpi SIM-kaarti, kuid töötab enamuse tänapäeval kasutuses olevate mobiiltelefonidega.

Forumi nimes kasutatav lühend WPKI tähendab Wireless Public Key Infrastructure ("juhtmevaba avaliku võtme infrastruktuur"), mis tähistab väga turvalist tehnoloogiat, mida kasutatakse e-teenustes. Forumi ametlik veebileht asub aadressil www.wpki.eu. Hetkel on veebilehel Forumi asutamise dokumendid ning muud teemakohased materjalid, töö käigus lisanduvad lehele tehnilised spetsifikatsioonid ning muu praktiline info.

Baltic WPKI Forumi koostööleppe on allkirjastanud Hansabankas, SEB Vilniaus bankas ja Omnitel Leedust; Hansabanka, SEB Unibanka, LMT ja Läti Post Lätist; Sertifitseerimiskeskus, Hansapank, SEB Eesti Ühispank ja EMT Eestist. Nende ettevõtete teenuseid kasutab igapäevaselt enamus Balti riikide enam kui 7 miljonist elanikust ning Baltimaades tegutsevatest ettevõtetest. Kõigis kolmes Balti riigis tegutsevaid ettevõtteid on vähemalt 1000.


Täiendav info:

Tiit Pekk
Baltic WPKI Forumi juhtkomitee esimees
Hansapanga eriprojektide juht
tiit.pekk[A]hansa.ee
Tel: +372 888 1747

Eriks Eglitis
Baltic WPKI Forumi juhtkomitee kaasesimees
Läti Posti IT-teenuste osakonna juht
eriks.eglitis[A]pasts.lv
Tel: +371 2 920 6202

Paulius Krisciunas
Baltic WPKI Forumi juhtkomitee kaasesimees
SEB Vilniaus bankase e-panganduse osakonna juht
paulius.krisciunas[A]seb.lt
Tel: +370 5 268 2356