SK

Prindi

2016

Suurim väljakutse 2016. aastal oli seotud eIDAS regulatsiooniga kehtima hakanud uue õiguskeskkonnaga. Sellest tulenevalt kirjutasime ringi sisuliselt kogu SK avaliku teenusdokumentatsiooni ning loomulikult suure hulga sisemisi reegleid. Olime esimesed Euroopas, kes hakkasid 1.07.2016 osutama uuele regulatsioonile vastavat kvalifitseeritud e-Templi teenust ning üks esimesi kvalifitseeritud ajatempliteenuse osutajaid. Aasta lõpuks tagasime oma teenuste toimimise uute reeglite alusel.
Teine oluline ja läbi aasta kestnud tegevus oli seotud uue mobiilseid platvorme toetava autentimise ja allkirjastamise teenuse Smart-ID väljatöötamise ja lansseerimisega. SK pole sel tasemel uut teenust turule toonud viimased 10 aastat ehk peale Mobiil-ID sündi 2007. aastal. Projekti tegevused lõpetati 2016. aasta lõpus, kuid teenuse ametlik turuletoomine jäi 2017. aasta algusesse. Tegemist on tehniliselt innovaatilise ja rahvusvahelisele turule pakutava teenusega, millelt ootame järgnevatel aastatel suurt panust turuosa kasvatamisel välisturgudel.
2016. aastal lõpetasime järgmised tegevused:

  • ID-tarkvara arendus, kuid hetkel jätkame kasutajatoe pakkumist koostöös Riigi Infosüsteemi Ametiga;
  • tahhograafi sertifikaatide väljastamine Balti riikides;
  • Mobiil-ID sertifikaatide pakkumine Leedus.

Mobiil-ID väljastus Eestis kasvas aastas üle 50%. Aasta algusest võtsime enda kanda riigilõivu tasumise Mobiil-ID väljastamisel ning vähendasime oluliselt Mobiil-ID kasutuselevõtu kulusid lõpptarbijale. See kasvatas uute liitumiste arvu märkimisväärselt.
Klienditugi tuli edukalt toime oma kõigi aegade töömahukaima aastaga - lahendati ligi 100 000 pöördumist. Mahtude tõusu tingis peamiselt kasutajate arvu kasv ja kaarditehnoloogia järjest kehvem toetus veebilehitsejates.
Aasta lõpus vahetasime ettevõtte nime, toetamaks meie äri rahvusvahelisi ambitsioone. Uus nimi SK ID Solutions säilitab läbi lühendi "SK" seose ajalooga, kuid annab "ID Solutions" täiendi abil täpsema konteksti meie teenuste sisule.
Novembrikuus toimus SK Aastakonverents 2016, kus esitlesime esmakordselt SK uut eID lahendust Smart-IDd ja rääkisime selle tehnoloogiast. Konverentsi peaesinejaks oli tunnustatud küberturvalisuse ekspert Peter Zinn. Tegime juttu sellest, mis Euroopas peale eIDASe jõustumist usaldusteenustega toimub, andsime ülevaate e-identiteedist lähiturgudel, aga ka ID-tarkvara tulevikuplaanidest, eSIMi arendustest ja uuest DigiDoc portaalist.