SK

Prindi

 

Sel erakordsel aastal ei toimunud SK Aastakonverentsi tavapärasel ajal ega kujul. See aga ei tähenda, et möödunud aasta jooksul poleks toimunud olulisi sündmusi ja arenguid. Kaugel sellest! Viimased kaksteist kuud on meie jaoks olnud väga töised ning nende tööde tulemusi tahame ka teiega jagada. Täpselt nii nagu igal aastal, kuid konverentsilava asemel olid SK juhatuse liikmed Kalev Pihl ja Liisa Lukin seekord eksklusiivses SK uudistestuudios. Nende vahendatud uudised on nüüd ka videona kättesaadavad.

 

Biomeetriline tuvastamine

Selle aasta üks olulisematest märksõnadest meie jaoks on ABIV (Automated Biometric Identity Validation või AI Based Identity Validation), mille abil saab uuendada olemasolevat ja luua uue Smart-ID konto. See on Euroopas esimene lahendus, mis meie teada kasutab tehisintellekti põhist isikutuvastust, et väljastada kvalifitseeritud allkirjastamise sertifikaati. Lisaks on kinnituse saanud, et see väljastusprotsess vastab identimisskeemi usaldustasemele „kõrge“.

 

Kasv igas mõõtmes

Aastaga oleme laienenud nii geograafilises kui meeskondlikus mõttes: Tallinnas oleme oma tiimi kasvatanud ning see sunnib ka laiendama kontorit. Juba selle aasta lõpus olete oodatud meie kontorisse Delta Plaza 5. korrusel, seni kasutusel olnud 6. korrus jääb meie töökorruseks, kus külalisi ei käi.

Lätis ootab meie ärisuhete juht Sanita Meijere ja tema meeskond teid külla Riia kõige nutikamas linnaosas Jauna Teika asuva Teikums Teodorsi büroohoone teisel korrusel.

Meie Leedu esindust, ärijuht Viktoras Kamarevcevast ja tema tiimi olete oodatud külastama Vilniuses asuvas Quadrumi ärikeskuses.

Viimase aasta jooksul on Smart-ID kasutajate hulk kasvanud pea kolme miljoni inimeseni ning Eestis andis Riigi Infosüsteemi Amet teada, et Smart-ID on riigi keskses autentimisteenuses TARA kõige populaarsem autentimisvahend edestades nii Mobiil-IDd kui ID-kaarti.

Leedus ületas suvel Mobiil-ID kasutajate arv 300 000 piiri. Eestis oleme jõudnud pea 250 000 Mobiil-ID kasutajani.

Eelmisel aastal rääkisime, et Smart-ID võetakse kasutusele Islandil ning aastaga on lahendus kasutusvalmis saanud. Vaata videost, kuidas toimib meie koostöö Auðkenniga ja mida tulevikuks plaanime.

2020 käivitasime tahhograafide teenuse uuendatud versiooni teenindamaks gen2 kaarte. CardPlus on meie esimese implementatsiooni partner ja loodame seda valdkonda edasi arendada järgmise aasta jooksul.

 

Smart-ID uued integratsioonid

Möödunud 12 kuu jooksul on meie lahendusi integreerinud mitmed kodu- ja välismaised teenused ja tooted. Eelkõige on meil heameel Smart-IDga elektroonilise allkirjastamise laiema leviku üle erinevates keskkondades:

  • DigiDoc töölaua ja mobiilirakendused. Kuigi nende rakenduste vaikimisi kasutaja on Eesti Vabariigi resident või e-resident, siis saab meie lepinguline klient neid seadistada ka Lätis ja Leedus.
  • eParaksts Lätis. Oleme loonud näidisrakenduse, mille abil iga huviline (eelkõige Lätis) saab Smart-ID allkirjastamise liidestada eParaksts lahendusega.
  • AdobeSign. Selgus, et on mitu rahvusvahelisest suurkorporatsiooni, kelle harukontorid meie koduturul olid Smart-ID tuge AdobeSign’i pikisilmi oodanud.

 

Õngitsusrünnete vastane võitlus

Oleme alustanud õngitusrünnete vastupanuvõime suurendamiseks koostööd TalTechi Tarkvarateaduse instituudiga ja saanud projektile ka toetuse Nutika spetsialiseerumise meetmest Euroopa Liidu Regionaalarengu programmist. Projekti käigus on plaanis leida viise paremaks Smart-ID kasutajate vastu suunatud rünnete ennetavaks tuvastuseks ning ka leida innovaatilisi lähenemisi õngitsusrünnete nurjamiseks.

Seniks ei ole aga vaja vaid käed rüpes istuda. Avaldame kohe ka õngitsusrünnete vastu võitlemiseks e-teenuste tugevdamise juhise, mis aitab juba olemasolevate vahendite hulgast oma riskiprofiilile vastavaid meetmeid leida. Lõppkasutajatele on olemas küsimustik, kuidas oma Smart-ID küberkurjategijate eest kaitsta.

See pole siiski kõik ja meil on teile uudiseid rohkemgi. Mis, kus ja kuidas – seda näeb juba videost.

 

Reaalse kohtumiseni loodetavasti juba SK Aastakonverentsil novembri esimesel neljapäeval ehk 04.11.2021!